שאלות ותשובות

למעשה, קורס בן עשרה ימים הוא רק המבוא. הוא מספק את הבסיס ההכרחי, את התשתית של הטכניקה. כמובן, כדי לפתח את התרגול ולהעמיק בו, יש לשקוד על כך כל החיים. הניסיון שנצבר במשך דורות רבים מלמד שאם הוויפאסנה נלמדת בפרק זמן של פחות מעשרה ימים, אין לתלמידים הזדמנות מספקת להבין את הטכניקה מתוך התנסות ישירה. בעבר נלמדה הוויפאסנה בקורסים בני שבעה שבועות. בתחילת המאה העשרים, החלו מורים מהמסורת שלנו לבחון את התועלת שבקורסים קצרים יותר כדי להתאים את אורכם לקצב החיים המודרני. הם ניסו שלושים יום, שבועיים, עשרה ימים ולבסוף שבוע, והבינו כי בקורס שאורכו פחות מעשרה ימים אין לתלמידים די זמן להשקיט את התודעה ולהתחיל לחקור לעומק את תופעת הגוף־נפש.

היום מתחיל בשעה ארבע בבוקר עם צלצול ההשכמה ונמשך עד השעה תשע בערב. הוא כולל בסך הכול כעשר שעות של תרגול מדיטציה, וביניהן מוקצים זמנים קבועים להפסקה ולמנוחה. בכל ערב בשעה שבע מוקרנת בווידיאו שיחה מאת המורה, ס.נ. גואנקה, שמסייעת למודטים להבין את ההתנסויות שחוו במהלך אותו יום. ניסיון של מאות אלפי תלמידים במשך עשרות שנים הוכיח שלוח הזמנים הזה מעשי ומועיל.

הקורסים בדהאמה פאמודה מתנהלים בעברית ובאנגלית, אבל אפשר להאזין להנחיות המדיטציה גם בערבית, ברוסית, באמהרית ובעשרות שפות נוספות. אם אינכם מבינים היטב עברית או אנגלית, אנא ציינו זאת בטופס ההרשמה לקורס.

המשתתפים בקורס ויפאסנה מקבלים אותו במתנה מתלמידים שהשתתפו בקורסי ויפאסנה קודמים. ההוראה, המגורים והארוחות ניתנים כולם ללא תשלום. כל קורסי הוויפאסנה ברחבי העולם מתקיימים אך ורק על בסיס תרומות המתקבלות מתלמידים שהשלימו לפחות קורס אחד. בסיום הקורס שלכם, אם תרגישו שהפקתם ממנו תועלת, תהיה גם לכם אפשרות לתרום לטובת הקורס הבא, בהתאם לרצונכם וליכולתכם.

 

המורים אינם מקבלים תשלום, תרומה או תמורה חומרית כלשהי על הנחיית הקורס. מורי ויפאסנה נדרשים לפרנס את עצמם באופן פרטי. כלל זה אולי מונע מחלקם להקדיש זמן רב יותר להוראת ויפאסנה, אבל הוא מגן על התלמידים מפני ניצול ומונע את מסחור הקורסים. במסורת זו, המורים מלמדים ויפאסנה כשירות הניתן לאחרים. התמורה היחידה שהם מקבלים היא תחושת הסיפוק שהם מרגישים לנוכח אושרם של התלמידים בתום עשרת הימים.

בוודאי. תלמידים שאינם מסוגלים לשבת בנוחות על הרצפה, מפאת גילם או עקב בעיה גופנית, יכולים לשבת על כיסא.

אם רופא הנחה אתכם להקפיד על תזונה מיוחדת, אנא ידעו אותנו על כך בטופס ההרשמה לקורס ונבדוק אם נוכל לספק את המזון הדרוש לכם. אם התפריט שלכם ייחודי מדי או עלול להפריע לכם בתרגול המדיטציה, ייתכן שנבקש מכם לדחות את השתתפותכם בקורס עד שתוכלו להתגמש בעניין. לצערנו, אין אפשרות להביא מוצרי מזון מהבית, כך שעל התלמידים להסתפק במנות המוגשות במרכז המדיטציה. הארוחות בקורס מגוונות למדי, ורוב האנשים נהנים מהמזון הצמחוני הפשוט.

נשים בהיריון בהחלט יכולות להשתתף בקורס. יתרה מזאת, נשים רבות באות לקורס דווקא בזמן היריון כדי לנצל את ההזדמנות ולתרגל באופן מעמיק ובאווירה שקטה בתקופה מיוחדת זו. אנחנו מבקשים מנשים הרות לוודא שההיריון שלהן תקין ושמצבן הרפואי טוב לפני שהן נרשמות לקורס. כמו כן, אנו מספקים להן תוספת אוכל ומנחים אותן לעבוד בנינוחות.

אנשים בעלי כל זהות מגדרית ונטייה מינית מוזמנים להשתתף בקורסים. כל מרכזי המדיטציה במסורת זו מחולקים לאזור המיועד לגברים ולאזור המיועד לנשים. ההפרדה בין נשים לגברים נשמרת בחדרי המגורים, באזורי ההליכה, בחדרי האוכל ובאולם המדיטציה. הפרדה זו נועדה לצמצם הסחות דעת ומתחים שעלולים להפריע לתלמידות ולתלמידים בקורס.

אנו מודעים לכך שההפרדה בין נשים לגברים אינה מסייעת לאלו הנמשכים לבני מינם, ויש אנשים שירגישו אי־נוחות לנוכח הסידורים הקיימים או עצם הבקשה "לבחור צד". אם תיידעו אותנו מראש לגבי הצרכים שלכם ותציינו זאת בטופס ההרשמה לקורס, נעשה כמיטב יכולתנו ליצור עבורכם מרחב נוח שיאפשר לכם להשתתף בקורס ללא הפרעות. מידע פרטי שאתם חולקים איתנו יישמר חסוי, והמורים וההנהלה יעשו בו שימוש רק כדי לעזור לכם בקורס.

כל התלמידים המשתתפים בקורס שומרים על "שתיקה נאצלת", כלומר שתיקה ברמת הגוף, ברמת הדיבור וברמת התודעה. הם מקבלים על עצמם להימנע מכל סוג תקשורת עם התלמידים האחרים. עם זאת, הם מוזמנים לפנות למורי הקורס אם הם נתקלים בבעיה או בקושי הקשורים לתרגול. כמו כן, אם הם זקוקים לעזרה טכנית או חומרית, הם יכולים לפנות להנהלת הקורס. השתיקה בין התלמידים נשמרת במהלך תשעת הימים הראשונים של הקורס. ביום העשירי, שהוא מעין שלב מעבר לקראת החזרה לחיי השגרה, הם מתחילים לדבר שוב. סוד ההצלחה בקורס טמון ברציפות התרגול, והשתיקה היא מרכיב חיוני בשמירה על רציפות זו.

לאנשים במצב סביר מבחינה גופנית ונפשית שמגלים עניין כן בלימוד ויפאסנה ושמוכנים להתאמץ לשם כך, תרגול המדיטציה אפשרי בהחלט. כך גם השמירה על שתיקה נאצלת. מי שמוכן להישמע להנחיות ולתרגל בסבלנות ובשקדנות, ישיג ללא ספק תוצאות מוחשיות. אף שלוח הזמנים היומי עשוי להיראות מרתיע, הוא אינו תובעני מדי ואינו נינוח מדי. יתרה מזאת, נוכחותם של תלמידים אחרים המתרגלים ברצינות רבה ובאווירה שלווה המתאימה לתרגול מדיטציה, תעניק לכם תמיכה רבה במאמציכם.

מובן שאנשים הסובלים מבעיה גופנית המונעת מהם לעמוד בלוח הזמנים של הקורס לא יוכלו להפיק ממנו תועלת. כך גם מי שאינם מסוגלים לתרגל לפי ההנחיות בשל הפרעה פסיכיאטרית או כי הם נתונים בתקופה סוערת מאוד מבחינה רגשית. אם אינכם בטוחים אם כדאי לכם להשתתף בקורס בעיתוי הנוכחי, אנא צרו איתנו קשר. באמצעות תהליך הכולל מילוי שאלון ולעתים שיחה עם מורה, נעזור לכם להחליט אם תוכלו להפיק תועלת מהקורס במצבכם הנוכחי, או שמוטב כי תמתינו למועד מתאים יותר בעתיד. במקרים מסוימים, הנרשמים לקורס מתבקשים להציג אישור מרופא לפני קבלתם לקורס.

לא מעט מחלות עלולות להיגרם בשל מתח נפשי. אם מסלקים את המתח, המחלה עשויה לשכוך או להיעלם לגמרי. עם זאת, תהיה זו טעות ללמוד ויפאסנה במטרה לרפא מחלה כלשהי. ניסיון שכזה נידון לכישלון. אנשים המנסים לעשות זאת מבזבזים את זמנם מפני שהם מתמקדים במטרה לא נכונה. הם עלולים אפילו להזיק לעצמם. הם לא יבינו את טכניקת המדיטציה כראוי וגם לא יצליחו להירפא ממחלתם.

שוב, המטרה של ויפאסנה אינה לרפא מחלות. אנשים המתרגלים ויפאסנה לומדים להשתחרר מהסבל ולשמור על איזון נפשי בכל מצב. אנשים הסובלים מדיכאון חריף עלולים להתקשות ביישום הטכניקה ולכן לא יפיקו ממנה תועלת. במצב כזה, עדיף לקבל טיפול נפשי מאיש מקצוע. מורי ויפאסנה הם מומחים למדיטציה, הם אינם פסיכיאטרים או פסיכולוגים.

לא. ויפאסנה מלמדת אותנו להיות מודעים ומאוזנים, כלומר לשמור על איזון נפשי על אף כל תהפוכות החיים. עם זאת, אם מישהו מגיע לקורס ומסתיר את העובדה כי יש לו בעיות נפשיות רציניות, הוא עלול שלא להבין את הטכניקה או לא ליישם אותה כראוי, כך שהיא לא תעזור לו. לכן, חשוב שתיידעו אותנו מראש לגבי בעיות כאלה, כדי שנוכל להעריך אם תוכלו להפיק תועלת מהקורס.

לא. ויפאסנה היא המהות של מה שלימד הבודהא. אנשים מדתות שונות, וגם אנשים חסרי דת, מפיקים תועלת רבה מהקורס. ויפאסנה היא דרך חיים, היא מלמדת כיצד לטפח ערכים אנושיים אוניברסליים וכיצד לחיות חיים טובים המועילים לאדם עצמו ולאחרים.

טכניקת הוויפאסנה נלמדת צעד אחר צעד. בכל יום ויום, עד סוף הקורס, נלמד צעד חדש. אם תעזבו באמצע הקורס, לא תוכלו ללמוד את הטכניקה בשלמותה ולא תיתנו לעצמכם הזדמנות אמיתית לחוות את התועלת הטמונה בה. כמו כן, תרגול המדיטציה האינטנסיבי מחולל במתרגלים תהליך פנימי עמוק המגיע לבשלות בסיום הקורס. לא מומלץ לקטוע את התהליך הזה בטרם עת. יהיה חבל מאוד אם כל המאמץ והזמן שהשקעתם בקורס ירדו לטמיון רק כדי שתוכלו לחזור הביתה כמה ימים מוקדם יותר.

היום העשירי הוא יום חשוב מאוד. הוא מעין שלב מעבר לקראת החזרה לחיי השגרה. כמו כן, במהלך היום העשירי נלמדת טכניקת מדיטציה המשלימה את תרגול הוויפאסנה. לכן, אין אפשרות לעזוב את הקורס ביום העשירי. הקורס מסתיים בבוקר היום ה־11.

מדוע הקורס נמשך עשרה ימים?

למעשה, עשרה ימים הם המינימום הדרוש כדי להקנות את המבוא והבסיס החיוניים לטכניקה. ההתפתחות בתרגול היא עבודה לכל החיים. ניסיון שנרכש במשך דורות מראה שכאשר הקורס נמשך פחות מעשרה ימים, ההבנה המעשית שהתלמיד רוכש אינה מספקת. מסורת העבר היתה ללמד ויפאסנה בקורסים שנמשכו שבעה שבועות. בתחילת המאה העשרים, החלו המורים שלימדו לפי מסורת זו, לערוך ניסיונות בהוראת הטכניקה על פני פרקי זמן קצרים יותר, כך שהקורסים יתאימו יותר לקצב המהיר של החיים המודרניים. הם ניסו לקיים קורסים שנמשכו שלושים יום, שבועיים, עשרה ימים ואפילו שבוע, וגילו שפרק זמן של פחות מעשרה ימים אינו מספיק כדי לאפשר לתודעה להתייצב ולהעמיק בהבנת התופעה של גוף ונפש.

כמה כסף עולה הקורס?

כל תלמיד המשתתף בקורס ויפאסנה מקבל אותו למעשה כמתנה מתלמידים שכבר השתתפו בקורסים קודמים. ההוראה, המזון והמגורים ניתנים ללא כל תשלום. כל הקורסים ברחבי העולם מתקיימים מתרומות המתקבלות בסיום הקורסים מהתלמידים ומהמורים המנחים אותם.

אם הפקת תועלת מהקורס, תהיה גם לך אפשרות לתרום למען קיום הקורס הבא, וזאת בהתאם לרצונך ויכולתך.

האם המורים מקבלים שכר עבור ההדרכה?

המורים אינם מקבלים תשלום, תרומות או תמורה חומרית כלשהיא עבור שירותם בקורס. למורי ויפאסנה חייבת להיות היכולת לקיים את עצמם באופן פרטי. כלל זה יכול לגרום לחלק מהם להקדיש פחות זמן להוראת ויפאסנה, אך הוא מגן על התלמידים מפני ניצול ושומר על ההוראה נקייה ממסחריות. במסורת זו של ויפאסנה, המורים עושים את מלאכתם כשירות התנדבותי טהור, והתמורה היחידה שהם מקבלים היא תחושת הסיפוק לנוכח אושרם של תלמידי הקורס שסיימו את עשרת הימים.

כמה שעות ביום מתרגלים את המדיטציה?

היום מתחיל ב- 4:00 בבוקר עם צילצול הפעמון וממשיך עד 9:00 בערב. יש כעשר שעות מדיטציה שנפרשות על פני כל היום עם הפסקות קבועות וזמני מנוחה. בכל ערב בשעה 7:00 מוקרנת בווידאו שיחה של המורה ס.נ. גואנקה, הקשורה לתירגול של אותו יום ועוזרת למודטים להבין את ההתנסויות שחוו ביום זה. לוח הזמנים הזה הוכיח עצמו כמעשי וכמועיל למאות אלפי איש לאורך עשרות שנים.

אני לא מסוגל לשבת ברגליים משוכלות. האם בכל זאת אוכל למדוט?

בוודאי. אלו שאינם מסוגלים לשבת בנוחות על הרצפה מפאת גילם או בעיות גופניות, יכולים לשבת על כיסא.

 

אני מקפיד על משטר תזונה מיוחד. האם אוכל להביא עמי אוכל?

אם רופא המליץ לך להקפיד על משטר תזונה מיוחד, אנא ידע אותנו וננסה לבדוק אם נוכל לספק את כל הדרוש לך. אם משטר התזונה חמור עד כדי כך שזה עלול להפריע לך בתירגול המדיטציה, אנו עשויים לבקש ממך להמתין עד שתוכל להגמיש את מגבלות התזונה עליהן אתה מקפיד. אנו מצטערים, אבל על התלמידים לבחור את מזונם מהארוחות המוגשות להם, ולא להביא עמם מזון אישי. רוב האנשים מוצאים שפע של מגוון בארוחות ונהנים מהמזון הצמחוני הפשוט.

האם נשים בהריון יכולות להשתתף בקורס? האם עושים למענם סידורים מיוחדים או נותנים להן הוראות מיוחדות?

נשים בהריון יכולות בהחלט להשתתף בקורסים, ונשים רבות באות לקורס במיוחד כשהן בהריון, כדי לנצל את ההזדמנות הזו לתרגל באופן מעמיק ובשקט במשך תקופה מיוחדת זו. אנו מבקשים מנשים בהריון לוודא שההריון שלהן יציב לפני שהן מגישות בקשה להשתתף בקורס. אנו מספקים להן תוספות אוכל ומנחים אותן לעבוד בנינוחות.

האם צריך להיות בודהיסט כדי לתרגל ויפאסנה?

אנשים המשתייכים לדתות שונות ואנשים שאינם דתיים הפיקו תועלת מקורס המדיטציה. ויפאסנה היא האמנות לחיות, היא דרך חיים. היא התמצית של מה שלימד הבודהא, אך היא אינה דת. היא טיפוח ערכים אנושיים התורמים לאורח חיים מועיל לאדם ולסובבים אותו.

כיצד אוכל להיות בטוח שאני מסוגל לתרגל את המדיטציה?

אדם בריא, אשר מגלה בויפאסנה עניין אמיתי ומוכן לבצע מאמצים כנים כדי ללמוד אותה, לא יתקשה לתרגל את המדיטציה. אם אדם מסוגל לתרגל בהתאם להוראות בסבלנות ובהתמדה, אין ספק שישיג תוצאות ממשיות. על אף שלוח הזמנים היומי עשוי להיראות מרתיע, העומס אינו רב מדי או מועט מדי. יתרה מכך, יציבותם של התלמידים האחרים המתרגלים ברצינות ובשלווה, תעניק למתרגל תמיכה אדירה במאמציו.

מדוע הקורס מתנהל בשתיקה?

התלמידים המשתתפים בקורס שומרים על “שתיקה נאצלת”, כלומר שתיקה מבחינת מחוות גופניות, דיבור ומחשבה. הם מסכימים להימנע מתקשורת עם התלמידים האחרים. יחד עם זאת, הם יכולים לפנות להנהלה בכל עניין הקשור לצרכיהם החומריים, ואף לשוחח עם המורה המנחה את הקורס. השתיקה בין התלמידים נשמרת במהלך תשעת הימים הראשונים של הקורס. ביום העשירי מתחילים לדבר שוב, כחלק מהחזרה לדפוס הרגיל של חיי יום-יום. סוד ההצלחה של הקורס טמון ברציפות התרגול. שתיקה היא גורם העוזר לשמור על רציפות זו.

האם יש אדם שאינו רשאי להשתתף בקורס?

מובן שאדם הסובל מחולשה גופנית כלשהי ומסיבה זו אינו מסוגל לעמוד בלוח הזמנים של הקורס, לא יוכל להפיק ממנו תועלת. כך הדבר גם לגבי אדם הסובל מבעיות נפשיות, או אדם המצוי בתקופה נסערת מבחינה רגשית. בעזרת תהליך הכולל מילוי שאלון ולעיתים שיחה ישירה, נוכל לעזור לך להחליט מראש אם אתה נמצא במצב שיאפשר לך להפיק תועלת מהקורס. במקרים מסוימים, אלו הפונים להשתתף בקורס מתבקשים להביא אישור מרופא טרם קבלתם לקורס.

מאיזה גיל אפשר להשתתף בקורס?

מתוך ניסיון המבוסס על קורסים רבים, אנו מקבלים מועמדים מגיל 20 ומעלה.

האם ויפאסנה יכולה לרפא מחלות גופניות או נפשיות?

מחלות רבות נגרמות בגלל העצבנות והחרדות שלנו. אם מסלקים את העצבנות ואת החרדות, המחלה עשויה לשכוך או להיעלם לגמרי. יחד עם זאת, תהיה זו טעות ללמוד ויפאסנה במטרה לרפא מחלה כלשהי. זה אף פעם לא עובד. אנשים המנסים לעשות זאת מבזבזים את זמנם, מפני שהיעד שבו הם מתמקדים הוא שגוי. הם עלולים אפילו לפגוע בעצמם. הם לא יבינו את טכניקת המדיטציה כראוי וגם לא יצליחו להיפטר מהמחלה.

מה לגבי דיכאון? האם ויפאסנה מרפאת דיכאון?

שוב, המטרה של ויפאסנה אינה לרפא מחלות. אדם המתרגל ויפאסנה לומד להיות אדם מאושר ומאוזן מבחינה נפשית בכל מצב. אבל אדם בעל עבר של דיכאון קשה עלול להיכשל ביישום נכון של הטכניקה בחייו, ולהחמיץ את התוצאות המיוחלות. הדבר הטוב ביותר עבור אדם זה הוא לקבל טיפול נפשי מאיש מקצוע. מורי ויפאסנה הם מומחים למדיטציה, הם אינם פסיכותרפיסטים.

האם ויפאסנה יכולה לגרום לאנשים לאבד את האיזון הנפשי שלהם?

לא. ויפאסנה מלמדת אותך להיות מודע ומאוזן. כלומר, לשמור על איזון נפשי על אף כל תהפוכות החיים. אולם אם מישהו מגיע לקורס ומסתיר בעיות נפשיות רציניות, הוא עלול לא להבין את הטכניקה או לא ליישם אותה כראוי בחייו, ולהחמיץ את התוצאות המיוחלות. לכן, חשוב שתיידע אותנו לגבי בעיות כאלו, כדי שנוכל להעריך אם תוכל להפיק תועלת מהקורס.

מדוע עליי להישאר בקורס למשך עשרה ימים מלאים?

את הויפאסנה מלמדים צעד אחר צעד, כאשר בכל יום ויום מתווסף צעד חדש, עד לסיום הקורס. אם תעזוב באמצע הקורס, הרי שלא תלמד את הטכניקה בשלמותה, ובכך לא תאפשר לה לעבוד בשבילך. בנוסף, באמצעות תרגול מדיטציה אינטנסיבי, המתרגל מתחיל למעשה בתהליך המגיע לסיומו בתום הקורס. לא מומלץ להפריע לתהליך זה לפני סיומו.

מה לגבי היום העשירי, שבו כבר מותר לדבר ולא מתרגלים מדיטציה באופן אינטנסיבי? האם אוכל לעזוב אז?

היום העשירי הוא יום חשוב מאוד המהווה תקופה של הסתגלות מחדש לחיי היומיום. אף אחד אינו רשאי לעזוב את הקורס ביום זה.

היכן מתקיימים הקורסים?

הקורסים נערכים בכל רחבי העולם במרכזי ויפאסנה בשיטתו של ס.נ גואנקה. בישראל, הקורסים נערכים במרכז למדיטציית ויפאסנה “דהאמה פאמודה”, השוכן בסמוך לקיבוץ דגניה ב’ שבעמק הירדן. בנוסף, נערכים קורסים רבים באתרים זמניים באזורים שונים בעולם שבהם אין מרכזי קבע.

דילוג לתוכן