על המרכז והקורס

הקורסים במרכז המדיטציה דהאמה פאמודה מתקיימים בהנחייתם של מורים ומורות שהוסמכו על־ידי ס.נ. גואנקה. הנחיות מפורטות על תרגול המדיטציה ניתנות באמצעות הקלטות של ס.נ. גואנקה עצמו.

מבוא לטכניקה ותקנון המשמעת

הקורס הבסיסי שבו נלמדת טכניקת הוויפאסנה נמשך עשרה ימים מלאים. כל הקורסים מתחילים בערב יום ההגעה אל מרכז המדיטציה (יום 0) ומסתיימים בשעת בוקר מוקדמת ביום ה־11. לפני מילוי טופס בקשה להשתתפות בקורס, חשוב להביא בחשבון שקורס ויפאסנה הוא קורס מעמיק ורציני מאוד. לכן, כחלק מתהליך ההרשמה, יש לקרוא בעיון את ה- מבוא לטכניקה ותקנון המשמעת לקורס.

קורס ויפאסנה הוא למעשה ניתוח עמוק של הנפש. הוא עשוי להיות מאתגר מאוד הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית, והוא דורש מהתלמידים לגלות בגרות ואחריות רבה. במשך עשרה ימים מלאים התלמידים נמצאים רוב הזמן עם עצמם, מתבוננים בנפשם ומתרגלים מדיטציה עד עשר שעות ביום בלי לדבר עם תלמידים אחרים. הקורס אמנם כולל גם הרצאות, הנחיות מוקלטות על תרגול המדיטציה, פגישות עם מורים ופרקי זמן שבהם אפשר לשאול שאלות, אך רוב הזמן התלמידים עוסקים בהתבוננות עצמית ואינם מקיימים קשר עם אחרים. לפיכך, הקורס מצריך יכולת ריכוז סבירה, לצד יכולת ונכונות לשתף פעולה במסגרת קבוצתית, לעקוב אחר הנחיות מפורטות, לקיים לוח זמנים מסודר, להימנע מיצירת קשר עם תלמידים אחרים או מהפרעה לתלמידים אחרים, ולעבוד עם המורים בקורס בפתיחות ותוך שיתוף פעולה מלא

מימון הקורסים

מרכז המדיטציה דהאמה פאמודה וכל הקורסים הנערכים בו ממומנים באמצעות תרומות שהתקבלו מתלמידים שהשלימו לפחות קורס ויפאסנה אחד בהנחיית ס.נ. גואנקה או אחד מהמורים שהסמיך, ואשר חוו בעצמם את התועלת הטמונה בתרגול. המורים, מנהלי הקורסים וכל יתר המתנדבים במרכז המדיטציה עושים את מלאכתם ללא תשלום וללא כל תמורה חומרית אחרת. תלמידים המשתתפים בקורסים בדהאמה פאמודה אינם נדרשים לשלם על הקורס. כך לימוד הוויפאסנה נשאר נטול כל אינטרס מסחרי.

בסיום הקורס, תלמידים המשתתפים לראשונה בקורס ויפאסנה יכולים לתת תרומה, גדולה או קטנה, בהתאם לרצונם וליכולתם. תלמידים נותנים תרומה לא כתשלום עבור מה שניתן להם בקורס אלא כדי לספק למישהו אחר הזדמנות ללמוד ויפאסנה בעתיד. כל מרכז מדיטציה הוא גוף עצמאי מבחינה כלכלית, והתרומות הללו הן מקור ההכנסה היחיד שלו. שום מוסד או אדם בעל אמצעים אינו מממן את הקורסים. תלמידים שכבר השלימו קורס אחד בעבר יכולים לתת תרומה בכל עת, בין היתר דרך אתר האינטרנט. כמו כן, הם מוזמנים להתנדב לשרת בכל אחד מהמרכזים השונים במסורת זו הפועלים ברחבי העולם.

מגורים

מגורי הנשים ומגורי הגברים כוללים חדרים מסוגים שונים. בכל סוגי החדרים יש מקלחת ושירותים. 

זמן הגעה לקורס

ביום תחילת הקורס, אנא הגיעו למרכז המדיטציה בין השעות 14:00 ל־16:00. הגעה בשעות אלה תשאיר לכם מספיק זמן להירשם, לקבל חדר מגורים ולסדר את הציוד שלכם. הגעה באיחור מקשה על צוות המתנדבים לשרת את כולם ביעילות ולהתחיל את הקורס בזמן. אם אינכם מספיקים להגיע למרכז המדיטציה לפני השעה 16:00 עקב מקרה חירום כלשהו, אנא הודיעו לנו על כך בהקדם האפשרי. ביום תחילת הקורס תוגש ארוחת ערב קלה בשעה 18:00 ולאחריה תתקיים שיחת הסבר קצרה על הקורס.

חזרה הביתה

אנא הקפידו להשלים לפני תחילת הקורס את כל הסידורים הדרושים לנסיעתכם חזרה הביתה, כיוון שבמהלך הקורס עצמו לא תהיה לכם גישה לטלפון ולאינטרנט. אתם נדרשים להישאר במרכז המדיטציה עד לסיום הקורס (היום ה־11 בשעה 8:00 בבוקר). אנא השאירו מספיק זמן לאחר סיום הקורס לניקוי חדר המגורים שלכם לפני שאתם עוזבים. אנו מסתמכים על כך שהתלמידים ינקו את חדריהם ויכינו את מרכז המדיטציה לקראת הקורס הבא.

בריאות

השלמת קורס ויפאסנה היא משימה תובענית מבחינה גופנית ומבחינה נפשית. חשוב מאוד להיות מוכנים לאופיו המאתגר. לאחר סיום תהליך ההרשמה, אם חל שינוי משמעותי במצב בריאותכם הגופנית או הנפשית, לרבות שינוי בטיפול תרופתי, אנא הודיעו לנו על כך לפני תחילת הקורס. אם אתם צורכים תרופות כלשהן, אנא זִכרו להביא איתכם מלאי מספיק למשך כל ימי הקורס.

למען בריאותם ובטיחותם של כל התלמידים בקורס, חשוב שתגיעו בריאים למרכז המדיטציה. אם חליתם זמן קצר לפני תחילת הקורס – במיוחד בשפעת או במחלה מידבקת אחרת – אנא דחו את השתתפותכם בקורס למועד מאוחר יותר. אם אתם נאלצים לבטל את השתתפותכם בקורס בשל מחלה, נשתדל לתת לכם קדימות בהרשמה לקורס במועד אחר. 

מזון

בקורסים מוגשות ארוחות צמחוניות מגוונות שנועדו לענות על צרכיהם של מרבית התלמידים. אתם מוזמנים להתרשם להלן מתפריט לדוגמה. אין להביא פריטי מזון מהבית. כמו כן, אין באפשרותנו להיענות לבקשות אישיות בנוגע למזון. אם יש לכם צרכים תזונתיים מיוחדים בשל היריון או עקב מצב רפואי מאובחן כמו סוכרת, אנא ציינו זאת בטופס הבקשה המקוון לקורס. נוסף לכך, אנא הודיעו על כך לצוות ניהול הקורס ביום ההגעה למרכז המדיטציה.

תפריט לדוגמה

הארוחות המוגשות בדהאמה פאמודה משתנות לפי העונה, זמינות הירקות ושיקולים אחרים. להלן תפריט לדוגמה מקורס בן עשרה ימים:

ארוחת בוקר (כל יום)

דייסת שיבולת שועל, לִפתן שזיפים חם, ירקות טריים חתוכים, נבטים, טחינה, יוגורט, גבינת קוטג׳, זיתים, פירות טריים, סילאן, חמאה, לחם, פריכיות אורז, קורנפלקס, ברנפלקס, גרנולה, חלב, משקה סויה.

ארוחת צהרים (כל יום)

אורז לבן/מלא, טחינה, ירקות ופירות טריים, לחם ופריכיות.

מנות יומיות משתנות:

יום 0 (יום ההגעה): מג׳דרה, סלט כרוב, לחם, טחינה, פירות.

יום 1: תבשיל שעועית מאש, ירקות שלמים בתנור, עוגת פירות.

יום 2: תבשיל חומוס ומנגולד, סלט סלק בקיץ / מרק בטטה בחורף, עוגת שוקולד.

יום 3: נזיד עדשים שחורות, ירקות בתנור, תמרים.

יום 4: מרק ירקות, קוסקוס, סלט גרגירי חומוס, עוגת תפוחים.

יום 5: תבשיל פולי סויה, קישואים ברוטב עגבניות, גלילי שוקולד.

יום 6: תבשיל עדשים, פשטידת ירקות ושיבולת שועל, עוגיות שיבולת שועל.

יום 7: תבשיל שעועית מאש ועגבניות, ירקות מאודים, עוגיות שיבולת שועל.

יום 8: אטריות אורז עם ירקות וטופו, מרק עגבניות בחורף, סלט כרוב בנוסח סיני בקיץ, עוגיות קוקוס.

יום 9: תבשיל שעועית לבנה ועגבניות, ירקות בתנור, עוגת גזר.

יום 10: אלו גובי (ירקות בנוסח הודי), דאל (תבשיל עדשים כתומות בנוסח הודי), גלילי שוקולד.

* כל התבשילים והקינוחים אינם מכילים חלב או מוצרי חלב.

* אחר הצהרים יש הפסקת תה ומוגשים פירות לתלמידים החדשים.

דילוג לתוכן