ראיון עם ס.נ. גואנקה

מהם הדברים שאתה מלמד ומהי מטרתם?

אני מלמד דרך חיים, אומנות לחיות. המטרה היא ללמוד איך לחיות בשלווה ובהרמוניה, כיצד לחיות חיים מוסריים, לפתח שליטה בתודעה ולטפח תכונות טובות כמו אהבה, חמלה ורצון טוב.

כיצד אפשר ללמוד ויפאסנה?

צריך להצטרף לקורס מדיטציה. אלו שרוצים ללמוד ויפאסנה צריכים לחיות במחיצת מורה ולנתק זמנית כל קשר עם העולם שבחוץ, לפחות למשך עשרה ימים. במשך תקופה זו עליהם להימנע מפעולות לא מוסריות ברמת הגוף וברמת הדיבור. המשתתפים בקורס מאמנים את עצמם לשלוט בתודעה על־ידי התבוננות בנשימה. נוסף לכך, הם מתרגלים ויפאסנה, כלומר לומדים להתבונן במציאות הקשורה למבנה הגופני והנפשי שלהם, ועל־ידי כך עוקרים מנפשם את המשקעים השליליים.

אמרת "לשלוט בתודעה על־ידי התבוננות בנשימה". האם הם מתרגלים תרגילי נשימה?

לא, זהו תרגול שנועד לפתח את כושר המודעות ולא תרגיל נשימה. התלמידים בקורס מתבוננים בנשימה כפי שהיא, בלי לנסות לשלוט בה או לווסת אותה. הם מתבוננים בנשימה הטבעית, כשהיא נכנסת פנימה וכשהיא יוצאת החוצה. אם היא ארוכה היא ארוכה, אם היא קצרה היא קצרה. הם מתבוננים תמיד בנשימה הטבעית.

כמה זמן התלמידים יושבים ומתבוננים בנשימה?

בשלושת הימים הראשונים של הקורס הם מתרגלים רק התבוננות בנשימה.

הם בוודאי מרגישים לפעמים חוסר נוחות.

הם חופשיים לשנות את תנוחת הישיבה שלהם. זה לא תרגול גופני. הם אינם נדרשים לשבת בתנוחה מסוימת למשך זמן ארוך. הם יכולים לשבת בכל תנוחה שיבחרו, אבל ההמלצה היא לשמור על צוואר וגב זקופים.

במה שונה השיטה הזו מטכניקות מדיטציה אחרות, כמו אלה המערבות שימוש במנטרות? האם הטכניקות הללו אינן מסייעות לריכוז התודעה?

אין ספק שאפשר לרכז את התודעה בקלות בעזרת שימוש באובייקט מדיטציה מדומיין, אבל המטרה של תרגול הוויפאסנה היא טיהור הנפש. מנטרות מייצרות סוג מסוים של תנודות מלאכותיות. כל מילה, כל מנטרה, יוצרת תנודה מסוימת, ואם מתרגלים בעזרת שינון מנטרה למשך שעות ארוכות, משתקעים לגמרי בתנודות שהיא מייצרת. לעומת זאת, ויפאסנה מחייבת התבוננות בתנודות הטבעיות, בתנודות הקיימות בנו כשאנו נעשים עצבניים או כשאנו מתמלאים בתשוקה, בפחד או בשנאה, כדי שנוכל להתבונן בהן ולהשתחרר מהן.

איך מתבוננים בתנודות?

על־ידי התבוננות בתחושות הגוף. כל מחשבה שעולה בתודעה מייצרת מיד תחושה בגוף.

מדוע זה קורה?

זה קורה כי התודעה והחומר קשורים מאוד זה לזה. אי־אפשר להפריד ביניהם. כשמשהו עולה בתודעה, למשל כעס, בו־זמנית מופיעה גם תחושה בגוף, כמו חום או לחץ. זהו חוק טבע. אי־אפשר להתבונן בכעס כשלעצמו, בכעס מופשט, אבל אם מתבוננים בתחושות, ברגע שעולה כעס בתודעה אפשר להשתחרר ממנו בקלות.

האם כשמתבוננים בכעס בעצם שולטים בו?

לא. שליטה היא דיכוי. כשמתרגלים ויפאסנה לא מדכאים אבל גם לא נותנים ביטוי משולח רסן. פשוט מתבוננים, ובהדרגה מגלים שהמשקעים הנפשיים השליליים מתחילים להיעקר שכבה אחר שכבה.

האם השיטה הזו מתאימה לכולם? האם יש בני אדם שאינם יכולים ללמוד אותה או לשבת שעות רבות כל כך?

בני אדם שונים מתרגלים את השיטה הזו. עם זאת, אלו המתמודדים עם הפרעות נפש או שאינם מסוגלים להבין את הנחיות התרגול עלולים להיתקל בקשיים. פרט למקרים אלו, כל אדם מן השורה יכול לתרגל את השיטה.

אנשים רבים טוענים שאינם מסוגלים לשבת עשרה ימים או לשבת במשך שעות רבות כל כך.

אדם שלא השתתף בקורס כזה עשוי להירתע תחילה מלוח הזמנים העמוס של הקורס, שמתחיל בשעה 4:30 בבוקר ומסתיים בשעה 21:00 בערב. מי שטרם השתתף בקורס עשוי לחשוב: "איך אצליח לשבת זמן רב כל כך בשקט, בלי לעשות שום דבר אחר?". כשמתחילים לתרגל מדיטציה, הנפש עשויה להתקומם בהתחלה, אבל בהדרגה התרגול נעשה קל יותר.

אני רואה שהרבה נשים הרות משתתפות בקורס. לא קשה להן לשבת במשך זמן רב כל כך? איזו השפעה יש לכך על האישה ועל העובר?

לא, זה לא קשה בכלל. כפי שאמרתי, זה לא תרגול גופני. כל אחד יושב בתנוחה שנוחה לו. לוויפאסנה יש השפעה נפלאה לא רק על האישה ההרה אלא גם על העובר. האישה בעצם יוצרת את התינוק ברחם שלה. זה הזמן לתת לו תנודות חיוביות. תרגול ויפאסנה במהלך ההיריון, כשהנפש שלווה ורגועה, מלאה באהבה ובחמלה, יביא לכך שכל התכונות הטובות הללו יוטמעו בעובר ויעזרו לו להתפתח לאדם מלא שלווה ורוגע.

מה לגבי פושעים מסוכנים? האם גם הם יכולים לתרגל ויפאסנה?

בוודאי. השיטה נועדה לטהר את הנפש. היא מיועדת לעזור לאנשים להשתחרר מהמתחים ומהסבל שלהם. אלו שביצעו פשעים חמורים כל כך, כמו רצח ואונס, הם אנשים אומללים מאוד. הנפש שלהם רוויית מתחים. ממשלת ראג'סטן, מדינה בצפון־מערב הודו, אישרה לקיים שני קורסי ויפאסנה בבית כלא בהשתתפות פושעים מסוכנים מאוד. עוד לפני הקורס החל מחקר מדעי על אותם פושעים, שנמשך כשישה חודשים לאחר סיום הקורס. התוצאות העידו על כך שחל שינוי עצום אצל אנשים אלו.

האם לדעתך אפשר לארגן קורסים גם בבתי סוהר בארצות אחרות?

כמובן, זה אפשרי בכל מקום. אם זה מצליח בהודו זה יכול להצליח בכל מקום. עם זאת, דרושים תנאים מסוימים. למשל, המורה חייב להימצא במחיצת התלמידים 24 שעות ביממה. תרגול ויפאסנה הוא כמו ניתוח של הנפש, ולכן המורים חייבים להישאר בתפקיד כל הזמן, למקרה שתלמיד כלשהו יזדקק לעזרה.

מה התועלת המעשית של השיטה? אני רואה אנשים יושבים ומודטים, וכשהם יוצאים בסיום הקורס הם נראים שלווים ומאושרים כל כך, אבל איך אפשר ליישם את זה בחיי היום־יום העמוסים והסוערים?

אנשים אינם באים לקורס בן עשרה ימים כדי לברוח מהסבל של העולם הזה. הם באים לכאן כדי ללמוד את השיטה הזו כך שיוכלו ליישם אותה בחיי היום־יום. אם אי־אפשר ליישם את תרגול הוויפאסנה בחיי היום־יום, אין בו שום טעם. הוא נהיה סתם טקס או פולחן ואינו עוזר לאיש. לכן, כל מי שלומד ויפאסנה מנסה ליישם אותה בחיי היום־יום.

האם תוכל להיות ספציפי יותר? איך איש עסקים, פועל בבית חרושת, עקרת בית או רופא יכולים ליישם זאת?

לכל אדם יש בחיים בעיות כאלו או אחרות, מתחים שנוצרים מסיבות שונות. כשאנחנו מתוחים, התודעה שלנו נעשית סוערת, וכל החלטה שאנו מקבלים היא החלטה מוטעית. כך אנחנו מתחילים לפתח שליליות, שפוגעת בנו ובאחרים. כשמודטי ויפאסנה נקלעים לקשיים, הם נשארים שלווים ורגועים, ולו לכמה רגעים, ורק אז מקבלים החלטה טובה, החלטה שתוביל לפעולה חיובית.

האם ויפאסנה היא בודהיזם? האם בני אדם מדתות שונות יכולים לתרגל אותה?

דבר אחד חייב להיות ברור – ויפאסנה אינה בודהיזם, אף־על־פי שהבודהא אכן לימד אותה. פירוש המילה בודהא הוא אדם מואר, אדם משוחרר, ואדם מואר לעולם לא ילמד דת אלא אומנות חיים אוניברסלית. הוא לעולם לא ייסד דת או כת. לכן ויפאסנה אינה דת בודהיסטית אלא אומנות חיים. כל אדם, מכל קהילה, דת, פלג או קבוצה חברתית, יכול לתרגל אותה בקלות. למעשה, בני כל הדתות יכולים להפיק ממנה תועלת, ולכן מנהיגי דת שונים הזמינו אותי ללמד קורסים בכנסיות, במסגדים, במקדשים הינדיים וכו'.

יש אנשים שמאמינים כי ריפוי הגוף וטיהורו יביאו אותם להארה. האם יש בכך אמת? ומה טיב היחסים בין הרוח לחומר, בין הנפש לגוף?

בריאות גופנית חיונית לבריאות נפשית. אי־אפשר לתרגל כהלכה תרגול שמטרתו לטהר את הנפש אם הגוף אינו בריא. כלומר, שמירה על גוף בריא עוזרת בתהליך טיהור הנפש, אבל אם מישהו חושב ששמירה על גוף בריא לבדה תביא אותו להארה, לדעתי הוא טועה לחלוטין, מפני שהארה מגיעה בעקבות טיהור הנפש.

איך סמים ואלכוהול משפיעים על טוהר הנפש? יש אנשים שטוענים כי סמים משחררים אותם מהרגלים ישנים.

תלמידים רבים שהצטרפו לקורסים, בעיקר אלו מארצות המערב, האמינו שסמים מסוגים מסוימים עוזרים להם לחוות משהו שלא היו יכולים לחוות אלמלא השתמשו בהם. עם זאת, כשהם השתתפו בקורס, התברר להם שהחוויות שחוו בעקבות השימוש בסמים הפכו אותם לעבדים של הסם, והחוויות שחוו בעקבות תרגול ויפאסנה היו לא רק דומות אלא עוצמתיות יותר. הם גילו שתרגול ויפאסנה אינו הופך אותם לעבדים של שום גורם חיצוני אלא לאדונים של נפשם, וזה הבדל גדול מאוד. בעקבות תרגול ויפאסנה הם גילו שקל להם יותר להשתחרר מהתמכרויות.

כיצד משפיעים חיי המין של האדם על התפתחותו בתרגול הזה?

דיכוי או הדחקה של יצר המין או התנזרות ממין מתוך כורח יוצרים בעיות ומתחים, מייצרים סבל. לעומת זאת, חיי מין מופקרים ומשולחי רסן הם קיצוניות אחרת אשר מזיקה באותה מידה. אנשים רבים שמנהלים חיי מין חופשיים פונים אליי, ואני רואה שאין להם שום איזון נפשי. כשהם באים לקורס ומתחילים לתרגל ויפאסנה, הם מתחילים לצעוד בדרך האמצע: לא דיכוי מיני ולא התנהגות מינית מופקרת, אלא קיום יחסי מין רק עם שותף אחד קבוע או שותפה אחת קבועה.

אם כך, השקפתך בנושא זה שונה מאוד מזו של מורים אחרים המלמדים כיום. רבים מהם דווקא ממליצים על חיי מין חופשיים.

נכון, אבל יחסי מין חופשיים מזיקים לבריאות הנפש. זה כמו לספק דלק לאש התשוקה. כפי שדיכוי היצר המיני מזיק לאדם, כך מזיקים לו גם יחסי מין חופשיים. לדעתי, אלו שממליצים על חיי מין חופשיים מעולם לא חוו את דרך האמצע של התבוננות בתשוקה. כשמתעוררת בהם תשוקה, או שהם מדכאים אותה או שהם נותנים לה יד חופשית ומנהלים חיי מין משולחי רסן. אם מתעוררת בכם תשוקה, עליכם פשוט להתבונן בתחושות שעולות בגוף באותו רגע, ואז תגלו שהתשוקה אינה מסוגלת להשתלט עליכם.

האם אנשים שלא השתתפו בקורס בן עשרה ימים יכולים להתבונן בתחושות הגוף ולהצליח לתרגל זאת?

קורס בן עשרה ימים אינו טקס או פולחן. הוא נועד ללמד אנשים איך להתבונן בתחושות. אם רק נספר להם על כך, זה לא יועיל. עליהם ללמוד כיצד להתבונן בתחושות דרך תרגול מעשי, התנסות ישירה. אחרת הם יקבלו זאת רק ברמה השכלית. ברמה הממשית, כשהם ייתקלו בקשיים, כשיתעורר בהם משקע נפשי שלילי כלשהו, הוא ישתלט עליהם כיוון שהם אינם מסוגלים להתבונן בתחושות בצורה נכונה. לכן הכרחי להשתתף בקורס ויפאסנה בן עשרה ימים.

האם כל אחד יכול פשוט להתנתק למשך עשרה ימים ולתרגל זאת לבדו או שדרוש מורה לשם כך?

השיטה הזו היא כמו ניתוח נפשי שבמהלכו חודרים לרבדים העמוקים ביותר בנפש. כתוצאה מכך, משקעים נפשיים עולים אל פני השטח. לכן מומלץ תמיד לעשות את הצעד הראשון בתרגול בהנחיית מורה מנוסה. בתום עשרת ימי הקורס, המשתתפים אינם צריכים להישאר תלויים במורה. השיטה הזו אינה מערבת סגידה לגורו, למורה. הטבע הוא הגורו, הטבע הוא המורה, והדרך כולה פרושה בפני המתרגלים. כשמבצעים את הניתוח, יש צורך במורה שיסביר איך לתרגל, לפחות בהתחלה. למשל, במהלך התרגול עשוי להתעורר בכם תסביך נפשי של פחד עמוק ואתם עלולים לאבד את האיזון הנפשי. לכן דרוש מורה שמסביר איך לעבוד.

מה תפקיד השתיקה בקורס?

ללא שמירה על שתיקה, אי־אפשר לחדור למעמקי הנפש. בלי שתיקה נשארים תמיד על פני השטח של התודעה. כשאנשים מתחילים לתרגל מדיטציה הם מגלים שהתודעה שלהם אינה מפסיקה לפטפט אפילו לרגע. כשאדם מתחיל לדבר עם אחרים, התודעה שלו נהיית פטפטנית אפילו יותר. יש להשקיט את התודעה, ולשם כך צריך לכל הפחות להפסיק לדבר. כשמתרגלים את השיטה הזו מגלים שהתודעה משתתקת בהדרגה.

עד כמה חשוב לשמור על הרגלי אכילה נכונים כשמתרגלים ויפאסנה?

כל מזון שמייצר חוסר מנוחה בנפש, למשל מזון חריף מאוד, אינו מומלץ. מאכלים פשוטים ונקיים תורמים לבריאות הגוף, ובאותה מידה לבריאות הנפש.

האם אתה ממליץ על מזון צמחוני?

מזון צמחוני עוזר בתרגול ויפאסנה.

מהם הצעדים הממשיים לקראת טיהור הנפש?

כפי שאמרתי קודם, תחילה יש להצטרף לקורס. בתחילת הקורס המשתתפים מקבלים החלטה להימנע מפעולות מזיקות. לפחות במשך עשרת ימי הקורס, הם מנהלים חיים מוסריים, מפני שזו הדרך ליצירת בסיס טהור להרגעת הנפש. לאחר מכן הם מתחילים לתרגל התבוננות בנשימה, פעולה שמשקיטה את התודעה במידה מסוימת, ובהמשך הם מתרגלים ויפאסנה. בזמן תרגול ויפאסנה הם מתבוננים בתחושות הגוף תוך שמירה על איזון נפשי. הם אינם מפתחים משקעים נפשיים חדשים, ובאותה עת מאפשרים למצבור המשקעים הישן להיעקר שכבה אחר שכבה. כך מתעצמת בהם תחושת השחרור.

אם כך, ויפאסנה היא בעצם התבוננות בתחושות הגוף תוך שמירה על איזון נפשי?

בדיוק. התבוננות בגוף ובכל מה שעולה בו, התבוננות בנפש ובכל מה שעולה בה. הרי כל מה שעולה בנפש בא לידי ביטוי בתחושות גוף. לכן העיקרון הבסיסי הוא להתבונן בתחושות הגוף. כאשר מתבוננים בתחושות הגוף למעשה מתבוננים גם בנפש.

יש כיום מורים רבים כל כך. איך אפשר לדעת מיהו מורה מנוסה באמת?

אפשר לדעת זאת רק מתוך התנסות אישית.

למה אתה מתכוון כשאתה אומר "נפש מאוזנת"?

נפש מאוזנת היא נפש איתנה ויציבה שאינה מאפשרת להשתוקקות או לסלידה להשתלט עליה. נפש מאוזנת מקבלת תמיד החלטות בריאות, החלטות מועילות ומיטיבות.

אם איננו מגיבים למצבים שונים בחיים, האם אנחנו חיים באמת?

זו שאלה טובה מאוד שעולה בקורסים רבים. אנשים רבים אינם מבינים מהי משמעות הביטוי "נפש מאוזנת". לפעמים, מתוך חוסר הבנה, הם מניחים שנפש מאוזנת תגרום להם לחיות חיים לא פעילים, שהם יתחילו לחיות כמו צמח, כאילו כל מי שעובר לידם יכול לקטוף אותם מפני שהם מודטי ויפאסנה. זו טעות. המציאות שונה לחלוטין. ויפאסנה מובילה לחיים נטולי תגובות עיוורות אך מלאי פעילות. רוב האנשים מנהלים חיים המתאפיינים בתגובתיות, בתגובות בלתי פוסקות. הם מגיבים בכל רגע ורגע, וכשהם מגיבים בשליליות, בהשתוקקות או בסלידה, נפשם מאבדת את יציבותה והם מזיקים לעצמם ולאחרים. לעומת זאת, אם אדם נשאר מאוזן ולו לכמה רגעים, כל החלטה שהוא מקבל באותם רגעים היא תמיד החלטה נכונה, וכל פעולה הנובעת מהחלטה זו היא תמיד חיובית. כך החיים מתמלאים בפעולות חיוביות ואינם הופכים לחיים חסרי פעילות או לחיים מתוך תגובתיות בלתי פוסקת.

יש אנשים שיטענו כי תרגול מדיטציה במשך כל היום הוא פעילות אנוכית מאוד. מהי תגובתך לכך? האם עדיף להתבודד או לחיות בקרב בני אדם אחרים כתלמיד ויפאסנה?

מובן שיהיה זה אנוכי אם אדם יחליט לבלות את כל חייו במרכז מדיטציה, למדוט בלי הפסקה ולשכוח מהעולם שבחוץ. ויפאסנה אינה מלמדת לחיות כך. אני חוזר ומדגיש בפני התלמידים שלי: אתם באים לבית חולים כדי להבריא ולא כדי לחיות שם כל חייכם. לאחר שאתם מחלימים, אתם מנצלים את הבריאות שלכם בחיי היום־יום. בדומה לכך, אתם באים למרכז מדיטציה כדי להבריא את הנפש כך שתוכלו להיעזר בה בחיי היום־יום.

האם אפשר להיות מעורבים ופעילים בנושאים חברתיים ולצד זאת להקדיש זמן לתרגול ויפאסנה?

אנשים מקדישים זמן לתרגול ויפאסנה כשהם מצטרפים לקורס בן עשרה ימים. לאחר מכן, הוויפאסנה הופכת לחלק מהחיים שלהם. אומנם אדם כלשהו יכול לחיות חיים טובים כעובד סוציאלי, למשל, ולשרת אנשים, אבל הוא יוכל לתת שירות טוב יותר אם קודם כול ישרת את עצמו. אם הוא ישמור על נפש טהורה, מלאת שלווה והרמוניה, הוא יגלה שהוא מעניק שירות חיובי ומועיל מאוד. לעומת זאת, אם עמוק בתוכו הוא יהיה עצבני, אם לא תהיה בו שלווה, לשירות שייתן לא תהיה השפעה מיטיבה.

אתה ממליץ לתרגל מדיטציה שעתיים ביום. איך אפשר לעשות זאת?

תלמיד חדש עשוי לחשוב ששעתיים ביום הם פרק זמן ארוך מדי כי הוא אדם עסוק מאוד, אבל אם יש לו כוח רצון, אם הוא עובד לקראת מטרה מסוימת ומקדיש לכך שעה בבוקר ושעה בערב, הוא מבין עד מהרה שאינו מבזבז את זמנו. התפוקה שלו בעבודה גדלה מאוד. כשהנפש נטולת ספקות, בלבול והיסוס, כשהתודעה נהיית צלולה, קל יותר לקבל החלטות מהירות ונכונות. במצב כזה, כל ההחלטות בריאות ולכן כל הפעולות בריאות. כך התפוקה בעבודה וההצלחה המקצועית גדלות. לכן, כשאנו מקדישים שעתיים ביום לתרגול ויפאסנה איננו מבזבזים זמן.

איזו השפעה יש לתרגול הזה על מחלות גופניות?

ויפאסנה לא נועדה לרפא מחלות גופניות אלא לרפא את תחלואי הנפש, לטהר את הנפש, להבריא אותה ולחזק אותה. זו המטרה של תרגול הוויפאסנה. למחלות גופניות רבות יש בסיס נפשי, הן פסיכוסומטיות, ולכן כשהנפש נהיית טהורה, פעמים רבות המחלות הללו נעלמות. אפילו אם מדובר במחלה גופנית טהורה, בעזרת תרגול ויפאסנה הנפש נעשית רגועה יותר, שלווה ומאוזנת יותר, ולכן גם המחלה הגופנית עשויה להיות מושפעת מכך. מבחינתנו, ריפוי המחלות הגופניות הוא תופעת לוואי, שכן המטרה העיקרית היא טיהור הנפש.

האם נדרשת הכנה כלשהי כדי להשתתף בקורס?

הקורס עצמו הוא ההכנה. למעשה, אתם מתחילים מהנקודה שבה אתם נמצאים, ועשרת ימי הקורס הם בעצם הכנה להמשך החיים.

מתוך: ״תודעה טהורה: לחקור את הדרך להארה״. ראיון עם ס.נ. גואנקה שנערך על ידי סטיב מינקין

פורסם במגזין ׳מזרח מערב׳ ('East West Journal'), דצמבר 1982

דילוג לתוכן