מהי ויפאסנה

השיטה
ויפאסנה היא מילה בפָּאלִי שפירושה "לראות את הדברים כפי שהם". זוהי טכניקת מדיטציה עתיקה אשר התגלתה מחדש על־ידי גוֹטָמָה הבודהא, שחי בהודו לפני יותר מ-2,500 שנה. ויפאסנה היא שיטה אוניברסלית המסייעת לפתור בעיות אוניברסליות ולכן היא אינה דורשת אמונה בשום דת. מטרת הוויפאסנה היא לשרש את המשקעים ואת הדפוסים הנפשיים השליליים, ועל־ידי כך להשתחרר מסבל ולהשיג אושר אמיתי. תרגול הוויפאסנה מסייע לאנשים לחולל שינוי פנימי באמצעות התבוננות עצמית, על־ידי התמקדות בקשר ההדדי והעמוק שבין הגוף לנפש. כדי לחוות את הקשר הזה, מתרגלי ויפאסנה ממקדים את תשומת לבם בשיטתיות בתחושות הגוף ולומדים כיצד הן משפיעות על הלכי הנפש. התרגול הוא מעין מסע חווייתי של חקירה עצמית המוביל לחשיפת הזיקה העמוקה שבין הגוף לנפש, להתמוססות הדפוסים הנפשיים השליליים ולפיתוחם של איזון נפשי, אהבה וחמלה. באמצעות חוויה ישירה, מתרגלי ויפאסנה מתוודעים בהדרגה לחוקיות המעצבת את המחשבות, הרגשות, השיפוטים והתחושות שלנו. חוויה בלתי אמצעית זו מסייעת לנו להבין כיצד אנו גורמים לעצמנו סבל וכיצד אנו יכולים להשתחרר ממנו. הבנה זו עוזרת לנו לחיות את חיינו ללא אשליות, מתוך מודעות עצמית ושלווה פנימית.
מסורת הלימוד
טכניקת הוויפאסנה נשתמרה על־ידי שושלת ארוכה של מורים מאז ימי הבודהא ועד ימינו. סָאטיָה נָרָאיָאן גוֹאֶנְקָה, המורה האחרון בשושלת זו, נולד וגדל בבורמה (מיאנמר) ושם למד ויפאסנה מהמורה שלו, סָאיָאג'י אוּ בָּה קין. מר גואנקה למד אצל אוּ בָּה קין במשך 14 שנה עד שהתמנה למורה בעצמו. בשנת 1969 עבר מר גואנקה להודו והחל ללמד ויפאסנה. מאז הוא לימד עשרות אלפי אנשים מכל רחבי העולם, בני דתות ומוצאים שונים, בארצות המזרח ובעולם המערבי. בשנת 1982 הוא החל להכשיר ולמנות מורים ומורות שיסייעו לו לענות על הביקוש הגובר לקורסי ויפאסנה.
הקורסים
הטכניקה נלמדת במסגרת קורס בן עשרה ימים הנערך בתנאי פנימייה. במהלך הקורס המשתתפים מקיימים כללי משמעת אחידים, לומדים את יסודות השיטה ומתרגלים אותה במידה מספקת כדי לחוות את התועלת הטמונה בה. הקורס דורש עבודה מאומצת ורצינית והתרגול הנלמד בו כולל שלושה שלבים: בשלב הראשון המשתתפים מקבלים על עצמם להימנע למשך הקורס מהרג, מגניבה, מפעילות מינית, מאמירת דבר שקר ומשימוש בחומרים משכרים. השמירה על כללים בסיסיים אלו מאפשרת להשקיט את התודעה, שאחרת הייתה נסערת מכדי לבצע את עבודת ההתבוננות העצמית. בשלב השני המשתתפים מתרגלים שליטה בתודעה באמצעות מיקוד תשומת לבם בזרימה הטבעית של הנשימה. ביום הרביעי של הקורס, כאשר התודעה כבר שלווה ומרוכזת יותר, המשתתפים מוכנים להתחיל לתרגל ויפאסנה – להתבונן בתחושות בכל חלקי הגוף ולהבין את טבען הארעי. מתוך הבנה זו הם מפתחים איזון נפשי ומפסיקים להגיב על התחושות באופן עיוור. ביום העשירי של הקורס נלמדת שיטת מדיטציה נוספת – מדיטציה של חמלה ורצון טוב – המאפשרת למשתתפים לחלוק עם שאר העולם את הסגולות הנפשיות שפיתחו במהלך הקורס. תרגול הוויפאסנה הוא למעשה אימון נפשי שתורם לבריאות הנפשית, כפי שתרגילי התעמלות תורמים לבריאות הגופנית. כדי לשמר את התועלת המוכחת של השיטה, דגש רב מושם על הוראתה ותרגולה בצורתה המקורית והאותנטית. הקורס נטול מסחריות ולא נגבה בעבורו תשלום: המורים אינם מקבלים שכר או תגמול חומרי אחר, והתלמידים אינם נדרשים לשלם דבר – אפילו לא על המגורים והארוחות. כל הוצאות הקורס ממומנות באמצעות תרומות שהתקבלו מאנשים שכבר השלימו קורס, חוו את התועלת הטמונה בתרגול וביקשו להעניק לאחרים את ההזדמנות ללמוד את השיטה ולהפיק ממנה תועלת. מתרגלי ויפאסנה קוצרים את פירות עבודתם בהדרגה, באמצעות תרגול רציף לאורך זמן. אמנם אין זה מציאותי לצפות שאדם יפתור את כל בעיותיו תוך עשרה ימים, אך בפרק זמן זה אפשר ללמוד את עיקרי השיטה ולהמשיך ולתרגל אותה בחיי היום־יום. ככל שמרבים לתרגל אותה, כך משתחררים יותר מסבל ומאומללות. אפילו תרגול של עשרה ימים יכול להניב תוצאות ניכרות המביאות לתועלת רבה בחיי היום־יום. כל מי שרוצה ללמוד ויפאסנה מתוך כוונה כנה מוזמן להצטרף לקורס, לבחון אותה בעצמו ולאמוד את התועלת שאפשר להפיק ממנה.
דואנקה מסביר על ויפאסנה
נגן וידאו

ס.נ. גואנקה מסביר על התיאוריה והתרגול של מדיטצית ויפאסנה

נגן וידאו

מודטים משתפים בחוויות אישיות מתרגול מדיטצית ויפאסנה

דילוג לתוכן